Hej!
PIF har startat upp ett Ungdomsråd inom PIF FF. Anledningen är att vi behöver blir fler som bidrar till föreningens arbete, samtidigt som det ger oss bättre förankrade beslut i frågor som rör ungdomsverksamheten.
Det är inget betungande arbete, utan handlar om en eller två uppgifter per år, t ex fotbollsskolan, material in/utlämning, profilkläder, kiosken Nordlunda, möten med PSG-ansvariga, kontakt med Dam och Herr för samarbeten, fadderträningar, ledarupptakt mm.
De har redan haft ett uppstartsmöte där tränare Tommy Öman deltog men vi behöver två frivilliga föräldrar, en ordinarie och en ersättare, som kan representera P05 denna säsong. PIF ser gärna att det är någon annan än tränare eller lagledare som är med i Ungdomsrådet. De har också meddelat att de lag som inte anmäler några kontaktpersoner gör de som i skolan med klassföräldrar, man tilldelas uppgiften enligt rullande schema varje år.
Så nu är min fråga om vi har två frivilliga i laget som kan tänkas ta på sig detta i 1 säsong? Hör av er till mig så meddelar jag Anna Mård som ansvarar över detta. Det vore bättre om vi kunde få frivilliga än att PIF bara väljer ut två föräldrar ur vårt lag. :)
Mvh Sofia Stark
070-337 90 98, sofiastark.ss@gmail.com