Hej
Vi tränare vill tacka för den fina gåva vi fick i samband med avslutningen. Den var mycket uppskattad.
Vi vill också tacka alla spelare och föräldrar för ert underbara engagemang den gångna säsongen. En säsong som blev väldigt speciell p g a Corona. Vi fick tyvärr inte spela några cuper under året och det mest tråkiga var att vi inte fick åka till Gothia Cup. Trots detta har vi haft en fantastisk uppslutning vid träningar där vi för det mesta varit ca 30 spelare. Det är kul att se att det finns ett sånt intresse trots dom missade höjdpunkterna i årets säsong.
Vi har tränat 60 gånger under året och vi har två spelare som varit på samtliga träningar. Vi har även 17 spelare som missat mindre än 10 träningar, vilket är otroligt bra med tanke på förutsättningarna för denna säsong.
Vi vill också tacka för alla dom år vi har fått vara tillsammans med denna fina och roliga grupp. Det har varit många roliga tillfällen som vi kommer att minnas lång tid framåt. Det är många träningar, matcher och cuper vi har fått kämpa tillsammans och det har varit roligt att se alla utvecklas som fotbollsspelare och hur dom vuxit upp till stora härliga och trevliga killar. Ett härligt gäng som verkligen är snälla mot varandra.
Det har i och med denna säsong blivit dags för oss att kliva åt sidan och låta någon annan ta vid när det gäller fotbollsträningen. Dom har nu uppnått en så pass hög nivå på fotbollen att det krävs lite ny kunskap och fler träningar per vecka för att dom ska försätta sin utveckling och kunna nå upp till PIF A-lag eller något av dom andra seniorlagen som finns i Piteå.
Det som närmast väntar är träning under vintern. Det är inte riktigt klart hur den kommer att genomföras och vem som håller i träningen men det är definitivt klart att det blir. Träningen genomförs tillsammans med övriga föreningar i Pitemodellen och P04/05 tränar tillsammans.
Vi återkommer så snart vi vet när träningen börjar men ni kan ha början på november som riktmärke.
När det gäller nästa säsong har vi tyvärr inget att informera om än annat än att PIF som förening jobbar på tränarlösning till nästa säsong och direkt vi vet hur det blir kommer info på vår lagsida.
Den träningen börjar mest troligt i slutet på februari eller början på mars.
Tack för oss för denna säsong och alla andra tidigare säsonger vi fått vara tränare för PIF P05!
Hälsning/Niklas B, Niklas H och Tommy