Hej
Vi hade en kylig men härlig dag på Nordlunda i går där vi vann första matchen mot Kågedalen med 5-0 och därefter spelade oavgjort 5-5 mot Rönnskär i en dramatisk match. Vi spelar numera 9-mannafotboll vilket är nytt för oss alla men det har man svårt att tro när man ser killarnas spelglädje 😊
På lördag har vi seriesammandrag igen och möter Luleå SK kl 10:00 och Lycksele kl 13:30. Vi har skickat ut kallelse och ni som vill vara med svarar senast imorgon måndag. Beroende på vädret spelar vi antingen på Nordlunda eller inne i Airdomen.
Imorgon kl 18:15 – 19:30 är första kommunträningen. Vår överenskommelse med klubben var att vi slutar med egna träningar när kommunträningen börjar - men då var också tanken att denna skulle erbjudas två gånger i veckan. Tidigare år har det funnits befogad kritik mot hur dessa bedrivits och från vårt lag har bara någon enstaka kille varit med. Alltså enorm skillnad mot de träningar vi nu själva bedrivit dessa höstveckor där vi varje gång varit ett 20-tal kämpande pojkar som trotsat kylan och mörkret.
På denna korta tid har de utvecklats påtagligt och vi har jobbat mycket med deras koordination, spelförståelse och första-touch. Vi tycker att det vore en stor förlust för både killarna och klubben om vi skulle tvingas avsluta det vi påbörjat. Vi kommer därför återigen lyfta frågan med ungdomssektionen och se om vi inte kan ge våra ungdomar de träningsmöjligheter de förtjänar – och som är en självklarhet i våra grannkommuner. Vi återkommer med info så snart vi vet mer.
Vi tränar på Nordlunda tisdag och torsdag kl 17:00 - 18:30.
Hoppas vi ses på veckans träningar och matcher!
Mikael & Keno